Klíčování

Mnoho let zpátky, když jsem nebyl spokojený se svou kariérou, jsem se rozhodl podstoupit vstupní pohovor v jedné velké postprodukční společnosti v Praze (UPP). Musím říct, že jsem dlouhým třídenním interview neprošel a nevzali mě. Byla to však pro mě velká zkušenost a některé znalosti dodnes používám. Největší, kterou jsem tam během těch dnů dostal byla: KDYŽ KLÍČUJEŠ, NIKDY NEPOUŽÍVEJ KLÍČ! Vypadá to jako podivná rada, ale když si tuto pokročilou techniku osvojíte, budete schopni klíčovat téměř všechno s perfektními výsledky. Samořejmě nástroje jako Keylight atd. jsou vždy užitečné a nadále se s nimi pracuje, ale pouze jako doplňující plugin, který vám poslouží jako klíč k přípravě podkladů pro hlavní klíčování. Princip této techniky klíčování se skládá s nasledujících kroků:

1.) Maskováním (animováním masky) odstraňte nepoužitelné části videa

2.) Použijte libovolný nástroj k barevným korekcím, abyste co nejlépe připravili obrázek do černobílé podoby, kde by černá představovala části, které nechceme a bílá, které mají zůstat. Používají se třeba i obyčejné křivky, colorama atp.

3.) LUMA MATTE / nebo jednoduše klíčování pomocí připraveného černobílého obrázku

4.) Opakujte předešlé kroky několikrát pro různé časti stejného obrazu

5.) Udělejte si kafe! 🙂

Tohle není tutorál ke klíčování, ale pouze rada, jak se nad ním zamyslet jinak, než li obyčejným aplikováním klíče na obrázek. Je samozřejmé, že jsou situace kde je greenscreen / bluescreen / nebo i klasický obraz natolik složitý, že si musíte LUMA MASKU nejdříve dlouze připravovat a skládat. Smyslem bylo pouze popsat, že se dá na klíčování dívat i jinak a nebude vás již nic brzdit u špatně nasvícených podkladů z produkce.

Buď profesionál! Nepoužívej klíč, když klíčuješ! 🙂